Wspólna płodność partnerów
Jak już wiemy kobieta jest płodna tylko przez 24 godziny w ciągu cyklu. Jednakże plemniki mogą żyć w śluzie płodnym 3-5 dni. Tak więc w takim przypadku należy mówić o wspólnej płodności partnerów. Wspólna płodność to długość życia plemników dodana do długości życia komórki jajowej.
Teraz widzimy, iż płodność to cecha wspólna, tak więc kobieta i mężczyzna są jednakowo odpowiedzialni za poczęcie dziecka. To właśnie nieznajomość rytmu biologicznego sprawia, że wiele par nie wie, jak dokładnie określić najlepszy czas na poczęcie potomstwa. Wiele podchodzi do tego w sposób bezmyślny, np. wtedy, gdy kobieta nie posiada śluzu płodnego, a zatem jest w fazie niepłodności.
Naturalne planowanie rodziny (NPR)

Naturalne planowanie rodziny stosowane jest w zaplanowaniu ciąży lub przełożeniu jej w czasie. Opiera się ono w dużej mierze na obserwowaniu wszystkich objawów płodności, to jest: temperatury, śluzu, położenia i twardości szyjki macicy oraz innych dodatkowych czynników. Dzięki zaobserwowaniu tych zmian, możemy ustalić czas, kiedy kobieta jest płodna i może zajść w ciążę, a kiedy nie.
Stosując tą metodę nie ma większego znaczenia fakt, czy kobieta ma regularny, czy też nieregularny cykl. Rytm płodności jest kwestią indywidualną dla każdej kobiety, tak więc i objawy temu towarzyszące często występują u każdej kobiety indywidualnie.
Wprowadzając w życie naturalne planowanie rodziny istotne jest, by podczas prowadzenia pierwszych obserwacji, notatek, robić to pod okiem wykwalifikowanego lekarza, nauczyciela. Przeczytanie o tej metodzie nie jest wystarczające z tego względu, że nie ma tu uwzględnionych indywidualnych cech kobiety.
Wszelkie istotne dla nas informacje możemy uzyskać zarówno w poradniach życia rodzinnego, jak i też przy wszystkich parafiach w Polsce. Niezbędnych informacji może również udzielić Polskie Stowarzyszenie Nauczyciele Naturalnego Planowania Rodziny.
Współczesna nauka, a planowanie rodziny
Wiele kobiet pyta się o to, czy istnieją jakieś nowinki techniczne, które ułatwiają naturalne planowanie rodziny. Oczywiście – postęp technologiczny, medyczny również i poszedł w tym kierunku, a także przyniósł nam urządzenia ułatwiające nadzorowanie własnego ciała.
- Termometry – jednym z nich jest termometr cyfrowy zwany również elektronicznym. O kilka razy skraca on czas pomiaru, na ogół do 45 sekund. Dodatkowo pozwala dokładnie odczytać cyfry znajdujące się na wyświetlaczu. Pozwala precyzyjnie zmierzyć temperaturę z dokładnością do części dziesiętnych lub setnych.
- Elektroniczny wskaźnik płodności – tego typu urządzenie ma wbudowany mikroprocesor zasilany bateriami. Wykorzystuje on równolegle dwie dobrze nam znane metody naturalnego planowania rodziny, to jest kalendarzową i termiczną. Wskaźnik ten rozpoznaje zarówno dni największej płodności, jak i dni niepłodne. Zastosowanie tego narzędzia nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Urządzenie jest bardzo proste w obsłudze, a w załączonej ulotce wszystko jest dokładne zobrazowane. Dodatkowo dzięki podręcznej pamięci mamy wgląd do danych przechowywanych w jej zasobach. Mamy informacje o długościach kolejnych cykli, czy zmianach temperatury. Przed wizytą u lekarza możemy na przykład wykonać wydruk z tego urządzenia, który zobrazuje zmiany temperatury ciała i długości cykli.
- Badanie poziomu hormonów – na rynku istnieje mnóstwo testów obrazujących poziom hormonów płciowych w moczu. Przykładowy test określa na przykład poziom hormonu lutenizującego, który pojawia się na okres 24 godzin i przyczynia się do pęknięcia pęcherzyka i późniejszego uwolnienia jaja, czyli jajeczkowania. Obecność LH świadczy o poziomie najwyższej płodności.
- Mikroskopowy tester płodności – obraz śluzu najlepiej widoczny jest pod mikroskopem. Mini tester jest więc tak zwanym kieszonkowym mikroskopem. Jego wielkość i kształt odpowiada puderniczce. Na podstawie pudełka umieszczone jest szkiełko, na które nanoszony jest śluz lub kropla śliny. Pokrywa posiada szkiełko powiększające, dzięki któremu ogląda się wyschniętą próbkę. Według instrukcji, jeśli zauważymy coś na kształt liści paproci, wtedy kobieta jest płodna, jeśli natomiast nie ma charakterystycznej krystalizacji – nie może dojść do zapłodnienia.
Korzystając z tego typu udogodnień warto pamiętać o zachowaniu dużej ostrożności. Nowe produkty wprost zalewają rynek. Niestety są one dodatkowo popierane agresywnymi kampaniami reklamowymi, które za wszelką cenę chcą przekonać do nich klientki. Ufać możemy jedynie tym urządzeniom, które zostały przetestowane w niezależnych ośrodkach naukowych i pozytywnie są oceniane przez literaturę naukową. Warto więc kupować je w dobrych aptekach po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.